Hizmetlerimiz

Tecrübe, Güven ve Kalite Unsurlarıyla Hizmetlerimiz

chiptuning, remap

CHIP TUNING

Motor modifikasyonunun en önemli ve etkili halkası Chip Tuning’tir. Bu modifiye yönteminde motorun beyni olan ve motorun çalışma sistemini yöneten ECU yani Electronic Control Unit...

Devamı »
Motor modifikasyonunun en önemli ve etkili halkası Chip Tuning’tir. Bu modifiye yönteminde motorun beyni olan ve motorun çalışma sistemini yöneten ECU yani Electronic Control Unit’in (diğer bir tabirle araç BEYNİ nin) çalışma zamanlarına müdahale edilir. Bu müdahale ile silindire giden benzin/hava oranından çevrilecek devir sayısına kadar her özellik değiştirilebilir.

Chip tuning enjeksiyon sistemine sahip benzinli araçlar ile elektronik sistemli turbo dizel motorlara uygulanan ateşleme sistemiyle ilgili bir düzenlemedir. ECU (Elektronik Kontrol) ünitesindeki chip üzerinde yapılan değişiklik ile tork artışı sağlayarak daha fazla güç ve performans üretilmesi işlemine chip tuning denmektedir.

Chip tuning uygulaması ile yakıt tasarrufundan, motor gücü artışına kadar birçok avantaj sağlamaktadır.

Tüm etapları kısa bir sürede tamamlanabilen chip tuning uygulamasının aracın motoruna zarar verdiği yönündeki fikirler tamamıyla yersizdir, asıl olan uygulamanın yetkili ve usta kişiler tarafından yapılmış olmasıdır, hatta bazı otomobil firmaları yetkili servislerinde müşterilerine chip tuning hizmeti vermektedirler. Özellikle Avrupa’da çok yaygındır.

Chip tuning dışarıdan bakıldığında araç üzerinde hiçbir farklı görünüm oluşturmayan, sadece aracın performansını artırmaya yönelik bir uygulama olduğundan araç sürücüsü dışında kimsenin fark edemeyeceği bir sistemdir, tabii şimdi modifiye denince insanın aklına parlak jantlar, rüzgarlıklar, xenon farlar vb. görsel uygulamalar geliyor ama aslında gerçek modifiye her zaman için aracın gücüne ve hızına olumlu etki eden uygulamalardır, bu nedenle chip tuning temel modifiye uygulamaları arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

CHİP TUNİNG NEDEN YAPILIR?

Önceleri bu işlemdeki ilk amaç elbette motoru güçlendirmek, yüksek hız elde etmekti. Ancak artan yakıt fiyatları ile beraber ilk amaç yerini ikinci amaca yani yakıt tüketimini düşürmeye bırakmıştır. ARACINIZA ÖZEL OLARAK yapılan Yazılım ile hem aracın performansı artırılmakla hem de yakıt tüketiminde alınan güce göre %10 ile %30 a varan azalma sağlanmaktadır. Günümüzde özellikle ticari araçlarda(van, panelvan, city van, doblo, kangoo, partner, minibüs vs tarzı) Chip Tuning uygulamalarında ilk neden araç yüklü iken güç ve ekonomik nedenlerdir.

ZARARI VAR MIDIR? MOTOR ÖMRÜ KISALIR MI?

Uzman kişiler tarafından, orijinal bağlantı cihazları ile ve aracınıza özel olarak yapılmayan bu sistem hem aracın motoruna zarar verebilir hem de güvenliğinizi tehlikeye atabilir. Çünkü yeni nesil araçlarda ABS, hız sabitleyici, ESP gibi önemli donanımlar aracın mevcut ECU’sundan kontrol edilmektedir. Unutmamak gerekir ki Chip Tuning hiçbir zaman motorun üretebileceği güçten fazlasını veremez. Chip tuning de yaptığımız işlem yüksek devirlerde elde edilen mevcut gücü alt devirlere taşımak olduğu icin aksine özellikle aracınız yüklü halde iken motoru yormadan daha rahat devirlenmesinden dolayı zarar değil, hem motor hem kullanan için faydalı olduğunu savunuyoruz ve tecrübelerimizle kanıtlıyoruz.

Ecu de motor çalışmasını takip eden sensörler herhangi anormal bir durumda motoru durdurur korumaya alır motorun zarar görmesini önler ya da sizi daha önceden uyarır. Unutulmamalıdır ki bu işlem için yatırım yapmış firmalar dışında 150 tl ye clon (kopya) cihaz alıp nereden edinildiği belli olmayan yazılımlarla çalışan firmalar vardır bizlerin kullandığı orijinal cihazların recover yani yükleme esnasında çıkabilecek sorunlara karsı kurtarma gibi özellikleri vardır o yüzden orijinal cihaz kullanan profesyonel firmalar tercih edilmelidir.

YAKIT TÜKETİMİ ARTAR MI?

Genelde performansı bizi tatmin etmeyen araçlarda istediğimiz performansı elde etmek için sürekli gaza basarız yüksek devirlerde kullanırız buda yakıtımızın artmasına neden olur.

Chip tuning işleminde özellikle alt devirlerde ki performansı arttırdığımızdan bu bize hızlanma ve vites değiştirme sürelerini kısalttığı için aracımızı kısa sürede yüksek viteste ve istediğimiz performansı yakalamış olarak kullanırız bu yüzden yakıtınız da %10-30 arası düşer.

Aynı zamanda sizlerin istediği şekilde program düzenlerken bazı müşterilerimiz çok uç noktalarda performans isterler bu tür durumlarda yakıtınız kullanma tarzınıza göre artabilir bu sadece aşırı güç isteyen müşterilerimizi ilgilendiren bir durumdur. NORMAL ARTIRIMDA yakıtınız düşer.

BU İŞLEMİ OTOMOBİL ÜRETEN FABRİKALAR NEDEN YAPMIYOR?

Mühendisler aracı tasarlarken tüm parçaları bir bütün olarak ve senkronize edilmiş vaziyette düşünmeleri gerekiyor. Örneğin 100 beygir güç ve 180 km/s son hız yapan bir aracı düşünelim. Aracın lastikleri dâhil birçok aksam belli toleranslar göz önüne alınarak seçiliyor. Bu değer genellikle %20-40 dolaylarındadır. Aracın gücünü 150 beygire, son hızını 240 km/s’te çıkarttığınızı farz edelim. Otomatikman tolerans değerinin üzerine çıkmış oluyorsunuz. Haliyle güvenliğiniz tehlikede oluyor.

Yanı sıra bir araç üretilirken, aracın hangi ülkede, ne tür hava veya yol şartlarında kullanılacağı elbette bilinemez. Motora tam performansın verilmemesinin nedenlerinden biride budur.

Aynı zamanda üreticiler aracın bakımlarının zamanında yapılıp yapılmayacağı elbette bilmezler, bunun içinde araç tamamen bakımsız kaldığında, eksik bakım yapıldığında veya araca kalitesiz yakıt alındığında dahi güvenliği tehlikeye sokmamak için motorun tam gücü kullanıcıya yansıtılmaz.

Bunun yanı sıra bazı üreticiler yetkili servislerinde de Chip Tuning hizmeti vermektedir. Bu durum otomotiv firması tarafından ekstra bir kazanç haline getirilmiştir.

Yine bilindiği gibi piyasada satışa sunulan araçlar vardır ki, tüm aksamı, motoru hatta vidasına kadar aynıdır ama 65 hp-75 hp-90 hp vs. gibi güç farklılıkları nedeniyle farklı fiyatlara satılmaktadır.

İşte bu gibi nedenlerle mühendisler hem güvenliği had safhada tutmak, hem satış politikaları gereği, hem daha az CO2 salınımı gibi sebepler için aracı maksimum güç üretecek seviyede satışa çıkartmıyorlar.

HANGİ TİP MOTORLARA CHİP TUNİNG UYGULAMASI YAPILABİLİR?

ECU ile yönetilen neredeyse her türlü araca chip tuning yapılabilir. Ama tatmin edici sonuç alınıp alınamayacağı konusunda bizimle irtibata geçiniz lütfen.

Buna otomobil, tır, kamyon, kamyonet, minibüs, otobüs, deniz araçları tarım makineleri ve ticari araçlarda dâhildir.

Ancak turbo beslemeli araçlarda çok daha fazla memnun edici sonuç alınmaktadır.

ARACIMIN GÜCÜ NE KADAR ARTAR?

Net bir oran vermek doğru olmasa da genellikle %10 ile %35 arasında beygir gücü artışı ve %20 ile %40 arasında tork artışı sağlamaktayız.

Alınan performans, motor ömrünün uzaması ve elde edilen yakıt tasarrufu özellikle çok km yapan, yüksek hacimli motor sahibi veya yük altında olan araçlar başta olmak üzere göz önünde bulundurulduğunda bu işe ayırdığınız bütçenin küçüklüğünü tespit edeceksiniz.

İŞLEM NASIL YAPILMAKTADIR VE NE KADAR ZAMAN ALIR?

İlk etapta aracınız bize geldiğinde ne kadar güç artırabileceğimizi ve/veya yakıt tüketimini ne kadar düşürebileceğimizi tespit eder size bildiririz.

Onayınız sonrası ilk olarak araca abs, airbag sistemleri başta olmak üzere genel bir arıza tespiti yapılır. Araçta herhangi bir sorun var ise ve bu sorun güç artırımı yapıldığında sakınca doğurabilme ihtimaline sahipse size rapor olarak verilir. İster siz servisinizde, isterseniz bizimle anlaşmalı marka çalışan servislerimizde sorunu gideririz.

Birinci etapta Tüm sistemin normal olması durumunda, aracınızın ECU su okur ve kopyalarız.

İkinci etapta Yazılım mühendisimiz, aracınıza ait yazılıma yeni programlamalar yapar ve gerekli değerleri aracınızın sınırlarını zorlamayacak şekilde değiştirir. Yeni yazılım aracınıza yüklenir.

Yetkili personel tarafından testi yapıldıktan sonra aracınız teslim edilir.

İşlem süresi araca göre değişkenlik gösterir min 1,5 saat max 4 saat zaman alabilir.

GERİ DÖNÜŞÜMÜ DAKİKALAR İÇERİSİNDE MÜMKÜNDÜR.

ARACINIZA ÖZEL HAZIRLADIĞIMIZ YAZILIMI HANGİ NEDENLE OLURSA OLSUN İPTAL ETMEMİZİ VE ANA YAZILIMI YÜKLEMEMİZİ İSTERSENİZ BİRKAÇ DAKİKA İÇERİSİNDE ARAÇ BİZE İLK GELDİĞİ ANA DÖNDÜRÜLÜR.

ASLA ARACINIZ GARANTİ KAPSAMI DIŞINDA KALMAZ. YAPMIŞ OLDUĞUMUZ UYGULAMA GARANTİ ŞARTLARINI İHLAL EDECEK BİR DURUM DEĞİLDİR. KALDI Kİ BU İŞLEMİ YAPAN YETKİLİ SERVİSLERDE MEVCUTTUR.

ARAÇ ECU`NUZUN CHİP TUNİNG İŞLEMİ İÇİN UYGUN OLUP OLMADIĞINI LÜTFEN SORUNUZ.
EGR (Exhaust gas recirculation) removal, switch off, 8bit, egr disable

EGR ARIZA ÇÖZÜMÜ

EGR Valfi ise dışarı atılacak egzoz gazlarının bir kısmının tekrar motora girmesini sağlar böylece yanma odasındaki yanma reaksiyon hızı azalır ve yanma sıcaklığı düşer...

Devamı »
EGR Valfi Nedir ? (Egzoz Gaz Devirdaim)

EGR Valfi ise dışarı atılacak egzoz gazlarının bir kısmının tekrar motora girmesini sağlar böylece yanma odasındaki yanma reaksiyon hızı azalır ve yanma sıcaklığı düşer.

Düşük yanma sıcaklığı, nitrojen oksit emisyonunun azaltılmasını sağlamaktadır. Motor tam yükte çalışırken EGR Valfi kontrol ünitesi tarafından devre dışı bırakılır , çünkü iyi bir güç kazancı için yanma odasında fazla miktarda oksijen bulunması gerekir.
DPF/FAP (diesel particulate filter) removal, switch off, disable,

DPF (PARTİKÜL) ARIZA ÇÖZÜMÜ

DPF (Dizel Partikül Filtresi) özellikle kalitesiz mazot ve standartlara uymayan motor yağı kullanımı ile zamanla tıkanır. Tıkanıklık belirli bir seviyeye geldiğinde...

Devamı »
DPF (Dizel Partikül Filtresi) Neden İptal Edilir ?

DPF (Dizel Partikül Filtresi) özellikle kalitesiz mazot ve standartlara uymayan motor yağı kullanımı ile zamanla tıkanır. Tıkanıklık belirli bir seviyeye geldiğinde aracın göstergesinde motor arıza ikazı veya partikül filtre dolu uyarısı verir ve motor gücü kısıtlanır.Bu durumda asıl yapılması gereken parçaları yenisi ile değiştirmek olsa da yüksek maliyetlerinden dolayı ülkemizde ve dünyanın birçok ülkesinde DPFproblemlerinde çözüm olarak arızalı parçaların iptali işlemi uygulanmaktadır.

Bu parçaların iptalinin araca hiçbir zararı olmaması ile birlikte aracın egzoz emisyon standartları düşer. (Örnek:Araç Euro_5 normundan Euro_4 normuna düşer) Fakat bu değişim aracın egzoz muaynesinden geçmesine engel değildir.
Data trouble code, error code removal, p-code remove, fault code disable

DTC OFF - ARIZA KODU KAPATMA

DTC, Diagnostic Trouble Code’un kısaltmasıdır ve P ile başlayıp ISO standartında 4 haneli bir kodu ifade eden (örneğin P2080 – oksijen sensörü arızası)...

Devamı »
DTC, Diagnostic Trouble Code’un kısaltmasıdır ve P ile başlayıp ISO standartında 4 haneli bir kodu ifade eden (örneğin P2080 – oksijen sensörü arızası) ,aracınızın bir arızası olduğu zaman nerenin arızalı olduğunu belirten hata kodu sistemidir.Motor arıza ışığınız yandığı zaman motor beynine otomatik olarak arıza kaydedilmiş olur.Normal koşullarVehicle-Diagnostic-Service-In-Plainfield-ILda aracınızın tamircisi sorunu ortadan kaldırır ve arızayı silerek sizleri uğurlar.Burada dikkat edilmesi gereken şey EcuNation Remapping olarak uygulamasını yaptığımız DTC iptali ve DTC’nin yani hata kodunun silinmesi arasında fark olduğudur.

DTC iptali yada DTC Leak dediğimiz işlem aracın bir daha hiçbir zaman o hata kodunu vermemesi durumudur.
AdBlue switch off, turn off, removal

ADBLUE ARIZA ÇÖZÜMÜ

AdBlue ile çalışan araçlarda AdBlue İptal Emulatörü kullanılarak AdBlue sistemi iptal edilir ve araç sadece mazotla çalışmaya devam eder. Bu işlemin uygulanması çok kolaydır....

Devamı »
AdBlue ile çalışan araçlarda AdBlue İptal Emulatörü kullanılarak AdBlue sistemi iptal edilir ve araç sadece mazotla çalışmaya devam eder. Bu işlemin uygulanması çok kolaydır. Ya tak çalıştır şeklinde yada aracın canbus modülüne montaj ile gerçekleşmektedir. AdBlue iptal Emulatörü araçın AdBlue sıvı kullanımı yazılımsal olarak durdurduğu için aracın herhangi bir güç kaybı yaşamasına neden olmaz.

AdBlue İptal Emülatörü yazılım her aracın kendi ECU yazılıma uygun olarak tasarlandığından aracın panelinde veya tanı sistemlerinde herhangi bir hataya,arıza ışığına ve yazılımsal bir hataya neden olmaz. AdBlue İptal Emülatörü aracın diğer elektronik aksamlarında bağımsız olarak çalıştığı için,diğer hiç bir elektronik sisteme zarar vermez.
Swirl, intake flaps removal, switch off, flaps disable, manifold runner disable

FLAP İPTALİ

Bazı araçlar da gaz kelebeği ile ilgili problem yaşanmakta olup tamiri veya değişimi gerekmektedir. parça fiyatları yüksek olan araçlarda Flap iptal işlemini EcuNation Remapping...

Devamı »
Bazı araçlar da gaz kelebeği ile ilgili problem yaşanmakta olup tamiri veya değişimi gerekmektedir. parça fiyatları yüksek olan araçlarda Flap iptal işlemini EcuNation Remapping uygulayabilmektedir.
Lamda, O2, oxygen removal, switch off, removal, remove, disable

Lambda/O2 İPTALİ

Teknik olarak (NOX) Lambda sensörü olarak bilinen, birçok kişi tarafından ise Oksijen Sensörü olarak adlandırılan sensördür. Oksijen (Lambda) Sensörü, egzoz gazındaki oksijen miktarını....

Devamı »
Teknik olarak (NOX) Lambda sensörü olarak bilinen, birçok kişi tarafından ise Oksijen Sensörü olarak adlandırılan sensördür.

Oksijen (Lambda) Sensörü, egzoz gazındaki oksijen miktarını algılayarak motor kontrol ünitesine (ECU) bildiren sensördür.Yani motora alınan havanın (oksijenin) ne kadarı yanmış (kullanılmış)? Ne kadarı yanmadan egzoz gazından dışarı atılmış? buna bakılır. Bu bilgi, motorun yanma odasında gerçekleşen yanma (patlama) hakkında, motor kontrol ünitesine (ECU – BEYİN) bilgi verir.

Lambda Sensörü egzoz manifoldunun çıkışında bulunur. Egzoz manifoldunun çıkışında katalitik konvertör bulunmaktadır, lambda sensörü katalitik konvertörden hemen önce, egzoz borusuna sonda şeklinde takılmıştır.

Genelde lambda sensörü sayısı 1 dir, fakat yeni nesil otomobillerde iki tane lambda sensörü kullanılmaktadır. Sensörlerden ilki katalitik konvertörün giriş tarafında, ikincisi ise katalitik konvertörün çıkış tarafında egzoz borusunda bulunur. 2. sensörün kullanılma sebebi, katalitik konvertörün çalışmasını kontrol etmek, doğru çalışıp çalışmadığını belirlemektir.

Oksijen (Lambda) Sensörünün Arıza Belirtileri Lambda sensörleri çalıştıkları ortama bakıldığında çok dayanıklı sensörlerdir fakat zamanla eskiyip değiştirilmeleri gerekebilir. Lambda sensörlerinin özelliklerini yitirlemeleriyle, aşırı kirlenmeleriyle, ölçüm hassasiyetleri azalır, hassas voltaj sinyali üretemezler. Lambda sensörü sonda ucunda, dış ortamdan gelen su-çamur-toz gibi kirleticiler sebebiyle, ya da egzoz gazından gelen kurşun, sülfür, silikon, yakıt külü ve yakıt katkı maddeleri sebebiyle katman oluşabilir.

Bu durumda motor hava-yakıt karışımını ideal olarak ayarlayamaz, yakıt sarfiyatı artar, egzoz emisyonları artar, motor performansı azalır. Lambda sensörü tamamen arızalandığında, genellikle motor zengin karışımla çaşlışır ve bu yakıt tüketimini aşırı yükseltir. Aracımın yakıt sarfiyatı çok arttı çok yakmaya başladı ne yapmalıyım diyorsanız, piston-silindir-subap sisteminde bir arıza yoksa, sebebi lambda (oksijen) sensörünün bozulmuş – aşırı kirlenmiş olmasındandır.

Sensör voltaj muayenesi en sağlıklı şekilde özel ölçüm aletleriyle ya da osiloskopla yapılabilir, böylece sensörün ürettiği voltaj dalgaları daha iyi görülebilir ve yorum yapılabilir.

Lambda sensörünü iptal ettirmek için uzman olmayan kimselere müdahale ettirilmesi kötü sonuçlar doğurabilecektir.Aracınızın yanma ve oksijen orantısının iyi ayarlanmaması durumunda belirli farklı arızalar oluşabilir,aracınız ciddi performans kayıplarına uğrayabilecektir.
Start stop removal, switch off, start-stop disable

Start-Stop İPTALİ

Yeni nesil araçlarda yakıt ekonomisi sağlaması amacıyla start stop teknolojisi geliştirilmiştir ve bir çok markada kullanılmaktadır. Herkesin bildiği gibi bu sistemin çalışmasın...

Devamı »
Yeni nesil araçlarda yakıt ekonomisi sağlaması amacıyla start stop teknolojisi geliştirilmiştir ve bir çok markada kullanılmaktadır. Herkesin bildiği gibi bu sistemin çalışmasın aktif yada devre dışı olması kullanıcıya bırakılmamışsa çok sinir bozucu olabilmektedir.Dur kalk trafiğin yoğun olduğu zamanlarında özellikle ayrıca bir tedirginlik yaratır.Start-stops

Tüm bu kişisel sıkıntıların yanında özellikle tuning yapılmış araçlarda turbo sağlıklı oldukça önemlidir. Araç stop ettiği anda yağ pompası yağlamayı durdurur ve uzun vadede aracın turbosu için çokda hayırlı olmayan durumlar ortaya çıkabilir.

START - STOP (BAŞLA - DUR)

BMW, Mercedes, Mini, Volvo, Audi, Seat , Skoda , Volkswagen ve Opel marka araçlar da bulunan Start – Stop sistemi araç sahiplerinin istekleri doğrultusunda bir daha fonksiyonel olarak çalışmayacak şekilde kapatılabilmektedir.
Speed limiter removal, no speed limit

HIZ LİMİTİ İPTALİ

Hız Limit İptali gerçekleştirme gereksinimini oluşturan en önemli engel, günümüz teknolojisinde otomobiller elektronik beyinlerle yönetilmesinden dolayıdır. Otomobiller belirli hız veya...

Devamı »
Hız Limit İptali. Devir kesici, Hız limitleyici İptali. Home Hız Limit İptali.

Hız Limit İptali gerçekleştirme gereksinimini oluşturan en önemli engel, günümüz teknolojisinde otomobiller elektronik beyinlerle yönetilmesinden dolayıdır. Otomobiller belirli hız veya devire geldiğinde, fabrika tarafından otomobillere yasaların belirtmiş olduğu çerçevede veya üreticilerin izin verdikleri limitlere limitlemeye başlarlar. Performansı arttırmaya yönelik otomobillere yapılan işlemler sonucunda bu limitleri kaldırmak isteyen müşterilerimiz için araçlarındaki devir limitini veya hız limitlerini yazılımsal olarak ortadan kaldırabilmekteyiz. Böylelikle otomobiliniz motorun izin verdiği devir ve son sürate ulaşabilir.

Nasıl Yapılır ? Aracın elektronik kontrol ünitesinde bulunan yazılıma, yazılım mühendisimiz müdahale ederek otomobilinizdeki devir veya hız limiti ortadan kaldırılabilmektedir.

Hangi Otomobillere Uygulanabilir ? Her markadan otomobillerin limitlerini kaldırabilmekteyiz.
MAF (mass air flow sensor) removal, switch off, disable

MAF İPTALİ

MAF Sensörü, hava filtresinden sonra, emme manifolduna kadar olan yol üzerinde bulunur, motora giren havanın kütlesini ölçerek ECU yani beyine bildirir. Debimetre MAF sensörü...

Devamı »
MAF Sensörü, hava filtresinden sonra, emme manifolduna kadar olan yol üzerinde bulunur, motora giren havanın kütlesini ölçerek ECU yani beyine bildirir. Debimetre MAF sensörü olarak da bilinmektedir. MAF: Mass Air Flow : Hava Akış Kütlesi anlamına gelir, debimetre ve MAF Sensörü aynı sensördür.

MAF sensörü arızalanması durumunda olabilecek arızalar ve problemleri sıralayacak olursak;

Araç çalıştıktan sonra stop eder
Egzozda çiğ benzin kokusu olur
Yakıt sarfiyatında artış gözlenir
Araç rölanti veya yük altında iken zorlanır veya tekler
Araç zengin veya fakir karışım hataları verir.

Debimetre Nerede Bulunur ? Motorda debimetre (MAF sensörü) Nerededir ? MAF Sensörü (debimetre) tüm araçlarda hava filtresinden sonra emme manifoldunun girişnde bulunur. Bir bağlantı soketiyle ECU’ye bağlıdır.

MAF Sensörü (debimetre) (hava kütle ölçer) benzinli motorlarda kullanıldığı gibi, yeni nesil dizel araçlarda da kullanılmaktadır. Bazı araçlarda Maf Sensörü (debimetre) yoktur, bu araçlarda motora alınan havanın kütlesi; emiş havası sıcaklık sensöründen alınan hava sıcaklık bilgisi ve emme manifoldu mutlak basınç sensöründen alınan hava basınç bilgisi kullanılarak, ECU tarafından hesaplanır. MAF SENSÖRÜ (debimetre) Arızalanırsa Ne olur ? Eğer MAF Sensörü (debimetre) arızalanırsa, sürücü gösterge panelinde sarı arıza lambası yanacaktır.Rölanti dalgalanmaları olur.

Motor bu durumda arıza moduna geçecektir fakat çalışmaya devam edebilir. ECU, alınan hava miktarını ölçemediği için, kendi hafızasındaki daha önceden belirlenmiş bir değere göre motoru çalıştırmaya devam edecektir.

Arıza modunda çalışan motorun devri ve hızı, belirli bir değeri geçemeyecek, aracınız koruma moduna girecektir ancak aracın motoru düşük devirlerde ve belirli bir hız limitini aşmayacak şekildede olsa çalışacak en yakın servise götürülmesine imkan verecektir. (Modellere göre değişiklik gösterebilir)

EcuNation Remapping tüm bu problemlerinizi tespit eder ve Gerekli tüm müdahaleyi gerçekleştirir
Diesel engine hot and warm start fix

MOBİL SERVİS

EcuNation Remapping istenildiği taktirde Mobil Servis olarak siz müşterilerimize bulunduğunuz yerde de hizmet veriyor. Belirttiğiniz adreste istediğiniz zaman gelip uygulamayı gerçekleştiriyor...

Devamı »
EcuNation Remapping istenildiği taktirde Mobil Servis olarak siz müşterilerimize bulunduğunuz yerde de hizmet veriyor. Belirttiğiniz adreste istediğiniz zaman gelip uygulamayı gerçekleştiriyor.

Bu hizmet sizin bir telefon kadar uzaklığınızda.